برنامه نویسی + گنو/لینوکس
توسط royaflash دذ ۲۳ اسف, ۱۳۹۱ دذ ۱۱:۲۱ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در زبان برنامه نوسی, گنو/لینوکس, متن باز | با ۳ دیدگاه |1,876 views

 

وقتی که پای حرفه‌ای‌تر شدن در رایانه در میان باشد، معمولا لینوکس کم نمی‌آورد. کد نویسی، آزمون آن و هر چیز دیگری که به هنر گیک‌ها وابسته باشد، جوامع آزاد و منبع‌باز پیشنهادهای زیادی برای عرضه دارند. در این نوشته به تعدادی از محبوب‌ترین محیط‌های برنامه‌نویسی در لینوکس می‌پردازیم که از نظر کیفیت و انعطاف، امتیازات زیادی دارند. در ابتدا به‌سراغ محبوب‌ترین‌ها می‌رویم:‌

Qt Creator

این ابزار می‌تواند برنامه‌نویسی C++ را انجام دهد و از طرفی همراه با یک طراح واسط عرضه شده است که از فریم‌ورک Qt پشتیبانی می‌کند. مجموعه ابزارهای Qt بیشتر رابط‌های کاربری لینوکس از جمله محیط KDE و پخش‌کننده VLC را تشکیل می‌دهد. QtCreator قابلیت این را دارد که هم از کامپایلرهای گنو استفاده کند وهم از دیگر کامپایلرهای منبع‌باز از جمله MinGW.

زبان‌های پشتیبانی شده: C++، QML، Javascript

مزایا: چند بستره، قابلیت توسعه موبایل

معایب: سنگین بودن و گرفتن حدود یک گیگابایت حجم بدون SDK Qt

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌qt.nokia.com‌/‌downloads

KDevelop

KDevelop محبوب‌ترین IDE بستر KDE است. با وجود این‌که این محیط برنامه‌نویسی چند بستر است و در سیستم‌های عامل مختلف اجرا می‌شود، بیشتر در لینوکس و دیگر سیستم‌های یونیکسی از جمله BSD کاربرد دارد. تمام محیط این IDE پلاگین محور بوده و برای کاربران حرفه‌ای‌تر مناسب است.

زبان‌های پشتیبانی شده:.. C++، C، PHP، Java، Python، روبی، پرل، فورترن و پاسکال

مزایا: پشتیبانی از فناوری‌های مختلف رابط کاربری(KDE، گنوم، Qt و GTK+)

معایب: بودن در وضعیت آزمایشی برای سیستم‌های عامل بجز لینوکس و BSD

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌kdevelop.org‌/‌

Eclipse

اکلیپس IDE چند بستره‌ای است که هواداران زیادی دارد. این محیط نخستین بار برای توسعه جاوا به‌کار رفت اما هم‌اکنون از زبان‌های C‌/‌C++، PHP، Perl و روبی پشتیبانی می‌کند. خود اکلیپس به‌زبان جاوا نوشته شده است و به‌همین دلیل وابستگی به سیستم‌عامل خاصی ندارد. بنیاد اکلیپس هر ساله نسخه جدیدی عرضه می‌کند.

زبان‌های پشتیبانی شده: C++، C، PHP، Java، Python، روبی، پرل و…

مزایا: قابلیت گسترده شدن با استفاده از پلاگین‌ها، پشتیبانی از SDK آندروید و پشتیبانی از JAVA EE

معایب: نبود طراح رابط کاربری در بسته پیش‌فرض

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www.eclipse.org‌/‌downloads‌/‌

NetBeans

نت‌بینز محیط توسعه چند سیستم عاملی دیگری است که زبان‌های زیادی را پشتیبانی می‌کند. برخلاف اکلیپس، این محیط در خود یک طراح رابط کاربری به‌زبان جاوا دارد. در حال حاضر این محیط توسعه توسط اوراکل توسعه می‌یابد، اما هنوز یک پروژه آزاد و منبع‌باز به‌شمار می‌رود. آخرین نگارش آن در ماه آوریل ۲۰۱۱ منتشر شد.

زبان‌های پشتیبانی شده: Java، JavaScript، C‌/‌C++، PHP، Python، Groovy و…

مزایا: شامل طراح گرافیکی مطمئن برای جاوا سوینگ

معایب: بازدهی کمتر در مقایسه با اکلیپس

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌netbeans.org

Gambas

گامباس محیطی است که بخش شی‌ ءگرای بیسیک را پوشش می‌دهد. این برنامه در اصل برای لینوکس و دیگر سیستم‌های عامل یونیکسی از جمله FreeBSD طراحی شده ااست، گامباس ۳ همچنین از Mac OS X پشتیبانی خواهد کرد. خود این زبان تحت تاثیر جاوا و ویژوال بیسیک قرار دارد و از رابط‌های کاربری از جمله Qt و GTK+ پشتیبانی می‌کند.

زبان‌های پشتیبانی شده : Gambas

مزایا: قابلیت توسعه سریع برنامه‌های گرافیکی با استفاده از QT و GTK+

معایب: تک زبانه بودن

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌gambas.sourceforge.net‌/‌en‌/‌main.html

MonoDevelop

پروژه مونو فریم‌ورکی چند بستره، منبع‌باز و برای توسعه برنامه‌ها در فریم‌ورک دات‌نت است. این محیط ابزار مناسبی برای توسعه C#‌و دیگر زبان‌های دات‌نت است که می‌تواند برای سیستم عامل یا وب به تولید نرم‌افزار بپردازد.

زبان‌های پشتیبانی شده: C#، ویژوال‌بیسیک دات‌نت، جاوا، پایتون، والا، C‌/‌C++ و…

مزایا: طراح رابط کاربری با استفاده از GTK#، پشتیبانی از سیلورلایت مایکروسافت

معایب: پروژه مونو و مایکروسافت هنوز بدرستی به موازات هم پیش نرفته‌اند.

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www.mono-project.com‌/‌Main_Page

آنجوتا

این محیط توسعه‌دهنده در اصل برای توسعه C و C++ طراحی شده است. از قابلیت‌های آن می‌توان به سبک بودن آن در مقایسه با اکلیپس یا نت‌بینز اشاره کرد. آنجوتا برای پروژه گنوم نوشته شده و به‌این ترتیب با اوبونتو بسیار سازگار است. همچنین طراح رابط کاربری، دیباگر و ابزارهای کنترل نگارش از دیگر قابلیت‌های آن است.

نشانی وب‌سایت:‌

http:‌/‌‌/‌www.anjuta.org‌/‌

Code::Blocks

کد: بلاکس ابزار توسعه سبک دیگری است که حتی از آنجوتا نیز سبک‌تر است. این محیط قابلیت‌های مشابه آنجوتا را دارد و می‌تواند از ویجت‌های wxWidget نیز استفاده و با چند کامپایلر مختلف کار کند.

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www.codeblocks.org‌/‌

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

نمایش ۳ دیدگاه
نوشته‌ی شما
  1. I did not understand your second paragraph in the least. What can you mean by that? It is an interesting topic with luck so I want to understand everything you must say. I became not able to find a great many other articles during my search although My business is not very computer literate so which is why. I really hope to see you placing more frequently.

  2. Thank you for added fantastic blog. Where else could i fetch this generous of info written in such an incite full way? i have been looking for such detail.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>