Mockup : لینوکسی از نوع دیگر
توسط royaflash دذ ۸ آبان, ۱۳۹۱ دذ ۰۵:۲۲ بعد از ظهر | دسته‌بندی شده در توزیع های گنو/لینوکس, عمومی, گنو/لینوکس, مطالب | با ۴ دیدگاه |2,748 views

Mockup : لینوکسی از نوع دیگر

از سال ۲۰۰۰ که شرکت Be اعلام ورشکستگی کرد و مدتی بعد به Palm Source فروخته شد، بسیاری از طرفداران سرسخت سیستم عامل Be نتوانستند از آن دست بکشند و با حقیقت کنار بیایند. از همان زمان تعدادی از آنها کار خود را با نوشتن برنامه و راه انداز و تصحیح هسته سیستم عامل Be (برای سازگاری با سخت افزارهای جدید) آغاز کردند. عده‌ای دیگر به عرضه نسخه‌های جدیدتری از BeOS (بر پایه نسخه رایگان Personal) با برنامه ها، راه اندازها و هسته بروزشده پرداختند. در این میان پروژه ای هم با نام OpenBeOS آغاز شد که هدفش ساخت سیستم عاملی بازمتن با ویژگی‌ها و سازگاری BeOS بود. عده‌ای دیگر هم به پیاده سازی رابط گرافیکی و API های BeOS بر روی لینوکس پرداختند. در این میان توزیع مجدد BeOS غیر قانونی بود و نسخه بازمتن BeOS هم به کندی پیش می‌رفت و پس از ۳ سال هیچ نسخه قابل استفاده‌ای از آن منتشر نشده بود. سرانجام در سالگرد ۳ سالگی، پروژه OpenBeOS (که حالا با نام Haiku OS شناخه می شود) خانم Eugenia Loli-Queru که خود و همسرش از کارمند سابق Be هستند در سایت OSNews مطلبی نوشت و به بررسی تلاشهای انجام شده و دلایل شکست آنها پرداخت. با گذشت زمان کم کم بعضی از این پروژه ها تعطیل و توسعه دهندگانشان به تیم Haiku پیوستند. اما Pier Luigi Fiorini پس از خواندن این مطلب پروژه خود -BeFree- را متوقف و کار بر روی پروژه جدید و متفاوتی را آغاز کرد. نام پروژه جدید او Mockup است که خود به چند زیرمجموعه تقسیم می شود:

رابط کاربر: هدف این بخش پروژه رابطی آسان، قابل سفارشی سازی، زیبا و قابلیت استفاده از شفافیت و سایه در صورت پشتیبانی سخت افزاری است.

بنیان: درون مایه این پروژه بر پایه GNU/Linux با هسته ایPreemptive و قابلیت استفاده از سیستم های دو پردازنده‌ای، امکانات شبکه سازی استاندارد و سازگار با AppleTalk و Rendezvous و در نهایت سیستم تنظیمات آسان و یکپارچه با کمک Elektra است.

قابلیتهای چندرسانه ای: پشتیبانی درونی از فرمتهای باز مانند OGG Vorbis ،Theora و

یک توزیع جدید؟ رابط گرافیکی؟ این پروژه نه یک توزیع لینوکس است و نه Desktop Environment مانند KDE و Gnome در حقیقتMockup یک سیستم عامل است که بنیانش بر لینوکس و رابط کاربرش چیزی شبیه به BeOS است. این پروژه تغییرات بسیاری در هسته خواهد داد و رابط کاربرش هم کاملا متفاوت از KDE و Gnome خواهد بود. بنابراین همانطور که Mac OS X توزیعی از FreeBSD نیست، Mockup هم یک توزیع لینوکس نیست. این سیستم عامل به جای X11 از DirectFB و برای توسعه از QT4 استفاده خواهد کرد. مدیریت فایل و محیط گرافیکی هم کاملا متفاوت از نمونه KDE و Gnome خواهند بود. تا به حال تعدادی شکلک(icon) و نسخه اولیه مدیریت فایل با استفاده از نسخه آزمایشی QT4 آماده شده است. نسخه های اولیه بر روی X.Org اجرا می شوند که در آینده با DirectFB جایگزین خواهد شد.

مقایسه با X11
تکیه بر framebuffer (و به احتمال زیاد DirectFB) به جای X11 باعث شده بعضی مشکلات X11 و حتی بعضی از ویژگی های آن که برای کاربر دسکتاپ مناسب نیست حذف شوند. علاوه بر این ساختار جدید آن بر نهایت استفاده از قدرت سخت افزارهای گرافیکی تاکید دارد.

مقایسه با KDE و Gnome
محیط KDE بسیار انعطاف پذیر و کامل است اما همین ویژگی باعث کندی و پیچیدگی آن شده است. محیط Gnome نسبت به KDE سریعتر و تنظیماتش کمتر است. ولی استفاده نادرست از این موقعیت باعث شده تا بسیاری از تنظیمات به صورت پیش گزیده و غیر قابل تغییر باشند و در عین حال بعضی بخشها بیشتر از حد مورد نیاز قابل تغییر باشند! اما تنظیمات در محیط گرافیکی Mockup قرار است نه آنقدرپیچیده باشند که باعث سردرگمی شوند و نه آنقدر ساده و غیر قابل تغییر که باعث آزار کاربر شود. همچنین محیط گرافیکی Mockup بر قواعد و استانداردهایی بنا گذاشته شده که تمام اجزاء و برنامه های آن هم آنها را رعایت می کنند و در نهایت به یکپارچگی و سادگی آن می افزاید.

یکپارچگی
علاوه بر محیط گرافیکی استاندارد تمام اجزاء این پروژه از سیستم تنظیمات Elektra استفاده می کنند. پس قواعد تنظیمات هر بخش مشابه دیگری است و یادگیری و هماهنگ کردن آنها بسیار بهتر و ساده تر خواهد بود. برای یکپارچگی کاملتر سعی شده برای تمام بخشها از یک toolkit واحد استفاده شود.

آزادی عمل
یکپارچگی و استاندارد سازی این پروژه ممکن است برای بسیاری از کاربران فعلی لینوکس جالب نباشد، اما برای کاربر دسکتاپ سیستم عاملی مورد نیاز است که انتظارات و نیازهای او را هم برآورده کند. البته استاندارد سازی برای کاربران حرفه ای هم می تواند مفید باشد چون بسیاری از تداخلها و ناهماهنگی ها به این وسیله حل خواهد شد. اگر Mockup موفق شود گام بسیار مهمی برای گسترش لینوکس بر روی Desktop خواهد بود.

اطلاعات تکمیلی:
Elektra: هدف این پروژه یکسان سازی قواعد تنظیمات برنامه ها بر روی سیستم عامل های سازگار با POSIX است. امروزه بسیاری از برنامه های رایج بر روی این سیستم عامل ها از تنظیمات متفاوتی برخوردارند که علاوه بر دشواری یادگرفتن قواعد آنها یکپارچه کردن آنها هم دشوار می شود. این پروژه تا حدی شبیه به Preferences System در Mac OS X می باشد.
DirectFB: این پروژه یک استاندارد جدید برای گرافیک در لینوکس است که امکانات پیشرفته گرافیکی را به صورت شتاب یافته سخت افزاری ممکن می کند.

منبع:/irantux

 

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

نمایش ۴ دیدگاه
نوشته‌ی شما
  1. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog, I wanted to say that its really well written Ive enjoyed browsing it. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! But not on my iPhone as the layouts a bit off!

  2. I hope its not the last article about this topic , it absolutely was just a wonderful understand and hopefully we will all study far more about this !! Bookmarked dude!

  3. hi, i have just find this post on google, and it was really interresting

  4. Hi. I wanted to thank you for the awesome facts you have posted on your site. I will surely arrive back to pay a visit to once more and have subscribed for your RSS feed. Have a great day.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>