ماکروسافت آزادی بوت دوگانه را از کاربران میگیرد -بوت امن
توسط royaflash دذ ۳۱ مرداد, ۱۳۹۱ دذ ۰۴:۰۸ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در عمومی | با ۰ دیدگاه |1,392 views

کانونیکال و ردهت بیانه ای مشترکی در مورد طرح بوت امن ویندوز ۸ UEFI صادر نموده اند.
بنیاد لینوکس نیز بیانیه ای مشابه در این مورد صادر نمود.
بنابر اظهارات کانوکنیکال و ردهت با توجه به وضع بازار:
“ویژگی های بوت امن  UEFI آنطور که مشخص شده است نشاندهنده عدم تعریف محدودیت ها در بوت است. متاسفانه پیاده سازی پیشنهاد ماکروسافت در مورد بوت امن سبب از بین بردن کنترل صاحبان واقعی سخت افزارها است و حتی ممکن است منجر به جلوگیری از اجرای سیستم عامل های کدباز گردد.احتیاجات ویندوز ۸ برای بوت امن سبب فشار مضاعف بر روی تولیدکنندگان سخت افزار خواهد شد به نحوی که آنها خود را با این سیستم عامل هماهنگ نمایند.
ما معتقدیم که این محدودیت سبب جلوگیری از دسترسی کامل کاربران به سیستم سخت افزاری خود می شود، و این اصلا به نفع کاربران نخواهد بود.ضمنا این عمل به طور کلی با روح نرم افزارهای آزاد و منبع باز  تضاد دارد.”

کانونیکال و ردهت در این زمینه سه پیشنهاد را ارائه نموده اند:
“ما پیشنهاد می دهیم که تمامی تولید کنندگان سخت افزار این اجازه را داشته باشند که با استفاده از محیط تنظیمات فریم ورک خودشان ، سیستم بوت امن را فعال و یا غیر فعال نمایند”
” ما پیشنهاد می دهیم که تولید کنندگان سخت افزار به همراه تولید کنندگان BIOS مکانیزم استانداری برای تنظیمات کلیدی در این زمینه در فریم ورک ها داشته باشند”
“ما پیشنهاد می نماییم که فروشندگان سخت افزار در هنگام راه اندازی ، به همراه سیستم عامل کلیه مسئولیت های این امر را بپذیرند”

بنیاد لینوکس نیز به مشابه این بیانه، اعلام نموده است که فروشندگان سخت افزار می توانند این کلید را برای سیستم های سخت افزاری خود تهیه نمایند، البته به این شرط که به کاربران اجازه ریست و برگرداندن به حالت اولیه سیستم را بدهد.

این امر نشان از تشکیل یک سازمان بی طرف جهت ایجاد این کلید برای فروشندگان سخت افزار و توزیع کنندگان نرم افزار در آینده دارد.

منبع: linuxjournal

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>