Doudoulinux سیستم عاملی برای کودکان
توسط royaflash دذ ۳ شهر, ۱۳۹۵ دذ ۰۱:۴۹ بعد از ظهر | دسته‌بندی شده در گنو/لینوکس | با ۰ دیدگاه |980 views

شاید مشاهده یک کودک ۲ یا ۳ ساله که پای رایانه نشسته و موس به دست مشغول کار با آن است حداقل برای ما در ایران کمی مشکل باشد اما اینجا در دنیای نرم افزارهای آزاد غیرممکنی وجود ندارد. برنامه و بازی‌هایی که برای آموزش رایانه به کودکان طراحی شده‌ند کم نیستند و احتمالا با بعضی از آن‌ها آشنا هستید؛ اما امروز در رابطه با سیستم‌عامل کاملی خواهم نوشت که مهمترین هدفش جلب رضایت کودکان و فراهم آوردن محیط رایانه‌ای مناسب برای آن‌هاست.

doudou 550x412 Doudoulinux سیستم عاملی برای کودکان

Doudoulinux توزیع نوپا و جوانی‌ست که کودکان ۲ تا ۱۲ ساله رو به عنوان کاربران اصلی هدف قرار داده. شعار اصلی این توزیع تمام رسالتش را به بهترین شکل توضیح میدهد «کامپیوتری که آنها ترجیح می دهند» (the computer they prefer)

Doudoulinux طراحی شده است تا کار با رایانه را برای کودکان تا حد ممکن آسان و خوشایند سازد. این توزیع از یک CD به طور زنده قابل اجراست و نیازی به نصب ندارد پس پدر و مادر نگران پاک یا خراب شدن احتمالی فایل های فعلی خود نیستند.

این توزیع همچنین امکان مرور امن اینترنت به دور از سایت‌های نامناسب را برای کودکان فراهم می‌آورد که البته با مسدود بودن ۹۰ درصد وب‌سایت‌ها در ایران این مورد استفاده چندانی ندارد.

Doudoulinux منابع سیستمی کمی مصرف می‌کند و روی اکثر رایانه‌های جدید و قدیمی قابل اجراست. پس اگر کامپیوتر قدیمی دارید که گوشه‌ای خاک می‌خورد، شاید وقت آن رسیده باشد که آن را در اختیار فرزند کوچکترتان قرار دهید.

توزیع Doudoulinux به اکثر زبان های رایج دنیا از جمله زبان شیرین پارسی ترجمه شده که البته با این که ترجمه فارسی رو خودم انجام دادم به دلیل مشکلاتی مثل پشتیبانی ضعیف صفحه بوت ار پارسی ، نصف نیمه بودن ترجمه، مشکل نمایشی بعضی از قسمت‌ها و راست چین نبودن وب‌سایت ترجمه، از نسخه فارسی استفاده نمی‌کنم، اما در هر صورت iso پارسی این توزیع  روی سایت Doudoulinux برای دریافت قرار دارد.

doudou3 550x416 Doudoulinux سیستم عاملی برای کودکان

Doudoulinux همانند Lubuntu از میزکار LXDE استفاده می کند و راز سبکی آن نیز در همین هست. ظاهر آن برای کودکانی که کار با رایانه را تازه شروع کرده اند و حتی توانایی چندانی در تکان دادن موس ندارند بهینه سازی شده.

 

Doudoulinux توزیعی است که با توجه به عمر تقریبا ۲ ساله خود توانسته کاربران زیادی را جذب و جای خود را بین بسیاری از کودکان باز کند. توزیعی که حتی یک کودک دو ساله نیز قادر به استفاده از آن است. از برنامه‌های آینده Doudoulinux می‌توان به انتشار نسخه ARM اشاره کرد که امکان اجرای این توزیع را بر روی کامپیوترها ارزان قیمت ARM را میدهد.  اما با تمام این پیشرفت‌ها Doudoulinux برای تبدیل به یک نسخه کامل و موفق راه درازی را در پیش دارد تا چه در زیبایی و چه در کارایی به آنچه که کودکان می خواهند نزدیکتر شود.

وب‌سایت Doudoulinux | دانلود

source=azadrah

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>