چرا از دبیان برای کارگزارمان استفاده کنیم
توسط royaflash دذ ۱۸ دی, ۱۳۹۲ دذ ۰۷:۱۲ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در شبکه, گنو/لینوکس, مطالب | با ۰ دیدگاه |2,584 views

اگر لینوکس به عنوان سامانه‌عامل کارگزار انتخاب شود، حتماً  این سؤال مهم که « کدام توزیع لینوکس را مورد استفاده قرار گیرد؟» ایجاد خواهد شد. از آن‌جایی که کارگزارهای مختلف برای انجام  وظایف مختلف مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند ،‌پاسخ به این سؤال ساده نیست.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از توزیعی استفاده کنند که پشتیبانی تجاری برای محصولاتش فراهم کرده است. این انتخاب ممکن است یک نیازمندی منطقی برای شرکت باشد و یا به دید مسئول شبکه بستگی داشته باشد. توزیع تجاری لینوکس Red Hat  مشهورترین توزیع تجاری لینوکس است.

کانونیکال نیز پشتیبانی تجاری از نسخه‌ی  کارگزار اوبونتو و همچنین Novell برای توزیع لینوکس تجاری Suse را برعهده دارد.

در ادامه به کارگزارانی که به عنوان کارگزار وب و یا کارگزار پایگاه داده مورد استفاده قرار می‌گیرند اشاره شده است و البته فرقی نمی‌کند این کارگزار برای یک شرکت تجاری کوچک باشد و یا توسط یک تیم حرفه‌ای مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. اعتقاد ما این است که «جامعه پشتبانی ارزشمند است»، و به همین دلیل توزیع مبتنی بر جامعه ترجیح داده می‌شود.

چه توزیع‌هایی در بازار موجود است؟

بهتر است نگاهی به سامانه‌عامل‌هایی موجود برای ارائه‌ در یک کارگزار یا VPS توسط میزبان‌های وب مشهوری که در سراسر جهان وجود دارد،  داشته باشیم:

سامانه‌عامل‌های پیشنهادی نام میزبان

Centos 5 & 6, CloudLinux 5 & 6, Debian 6, Fedora 13 & 15, Red Hat Enterprise Linux 5 & 6, Ubuntu Server 8.04, 10.04 & 12.04 (all LTS), Vyatta 6.5

Softlayer

Centos 6.3, Debian 6, OpenSUSE 12.2 and Ubuntu 12.04 LTS

Hetzner

offers Centos 5 & 6, CloudLinux 6.2, Debian 6, Ubuntu 10.04 & 12.04

Leaseweb

Red Hat Enterpise Linux

RackSpace

Debian 6 stable, Ubuntu Server 12.10, Red Hat Enterprise Linux 6, Centos 5 and 6, Gentoo 2013, Slackware 14, Archlinux 2012, OpenSUSE 12.2 and Fedora 17

OVH

Centos 5 and 6, Debian 6, Fedora 15 and 16, Scientific Linux 6 and Suse 11.3 & 11.4

RuskaHost

از یک کارگزار چه انتظاراتی باید داشت؟

  • پایدار باشد
  • اعمال به‌روز‌رسانی‌ها و وصله‌های در حالیکه کارگزار مشغول به انجام فعالیت‌هایش است به سادگی صورت پذیرد
  • پس از اعمال به‌روزرسانی‌ها مشکلی برای کارگزار پیش نیاید و به فعالیت‌هایش ادامه دهد و کمترین تعداد راه‌اندازی مجدد (Reboot) برای کارگزار لازم باشد.
  • ارتقا به نسخه‌ی جدید بدون نیاز به نصب مجدد باشد (زمان خارج از دست‌رس بودن برای کارگزار‌ها به هیچ‌ وجه مسئله‌ی رضایت‌بخشی نیست)

چرا دبیان؟

اما با توجه به نیاز‌‌های بیان‌شده برای یک کارگزار انتخاب خوب می‌تواند سامانه عامل دبیان،‌ نسخه‌ی پایدار باشد و برای این انتخاب ۵ دلیل زیر را عنوان می‌کنیم‌:

قابلیت ارتقا

قابلیت ارتقا نسخه‌های در حال کار به نسخه‌ی پایدار بالاتر با استفاده از نرم‌افزار مدیریت بسته‌های مبتنی بر دستور apt-get  برای دبیان امکان‌پذیر است. اگرچه این‌کار راحت نیست اما روند این کار به خوبی مستند شده است. معمولاً برای استفاده از این ویژگی نیاز به راه‌اندازی مجدد و یا تغییر به حالت تک‌کاربره نیست.

به‌روز‌رسانی‌های معمولی درنسخه‌ی فعلی سامانه‌عامل نیز از طریق دستور apt-get update && apt-get -V upgrade امکان‌پذیر است. اگرچه به‌روز‌رسانی‌ها می‌توانند به صورت خودکار صورت بگیرند، اما این روش توصیه نمی‌شود. ابزار‌های بسیار مناسبی برای اطلاع‌رسانی مدیر کارگزار از به‌روز‌رسانی‌های جدید وجود دارد (مانند apticron)  وهم‌چنین  زمانی که نیاز به راه‌اندازی مجدد سامانه است به مدیر هشدار داده می‌شود.

راه‌اندازی مجدد زمانی مورد نیاز است که هسته‌ی سامانه‌عامل به‌روز می‌شود. به‌روز‌رسانی‌های هسته برای سامانه‌عامل دبیان خیلی رایج نیست و به همین دلیل راه‌اندازی مجدد سامانه‌عامل به ندرت مورد نیاز است و می‌توان آن را به راحتی زمان‌بندی کرد. البته لازم به ذکر است که دبیان با دامنه‌ی گسترده‌ای از سخت‌افزار‌های مربوط به کارگزار سازگار است که می‌توان برای مشاهده فهرت کامل آن‌ها به اینجا مراجعه کرد.

امنیت

تمامی بسته‌های نرم‌افزاری قبل از معرفی هر نسخه‌ی جدید دبیان مورد آزمون و بررسی قرار می‌گیرند و این دلیل عمده‌ای برای این مسأله است که چرا آخرین نسخه‌ی همه‌ی بسته‌ها در نسخه‌ی فعلی دبیان وجود ندارد. معرفی هر نسخه‌ی جدید بین ۲ الی ۳ سال طول می‌کشد. جامعه‌ی دبیان در مورد رفع خطاهای نرم‌افزاری بسیار پاسخ‌گو است و در یک جمله مهم‌ترین ویژگی دبیان  امنیت این سامانه‌عامل است.

پایداری

دبیان یکی از قدیمی‌ترین توزیع‌های لینوکس است و نزدیک به ۱۸ سال است که فعالیت می‌کند و «پایداری هم‌معنی دبیان شده است.» همان‌طور که عنوان شد، هر بسته‌ی نرم‌افزاری قبل از این که در نسخه‌ی جدید دبیان اضافه شود،‌ مورد آزمون و بررسی قرار می‌گیرد. دبیان همیشه سه نسخه‌ی فعال در وب‌گاهش عرضه می‌کند، نسخه‌ی پایدار، نسخه‌ی در حال آزمون و نسخه‌ی غیرپایدار. البته نسخه‌ی پایدار برای محیط‌های عملیاتی توصیه می‌شود.

پیکربندی پیش‌فرض 

دبیان دامنه‌ی وسیعی از بسته‌های نرم‌افزاری را پشتیبانی می‌کند.  علاوه بر این، تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با تنظیمات از پیش آماده شده نصب می‌شوند و این بدین معنی است که پس از نصب نرم‌افزار، این نرم‌افزار‌ها قابل استفاده هستند. امکان تغییر پیکربندی از پیش آماده شده برای مدیر سامانه وجود دارد و البته نیاز به تغییر این پیکربندی برای نرم‌افزار‌ها خیلی پیش نخواهد آمد.

در هنگام به‌روز‌رسانی سامانه‌عامل، دبیان برای پیکربندی‌هایی که توسط مدیر تغییر داده شده‌اند ارزش قائل می‌شود و پرونده‌ی جدید و محلی از پیکربندی‌ها را به مدیر عرضه می‌کند.

رایگان، متن‌باز

آخرین ویژگی، اما نه کم‌اهمیت‌ترین ویژگی‌های دبیان این است که دبیان کاملاً منطبق بر اصول متن‌باز است و به همین علت به شما اجازه می‌دهد از هر نرم‌افزاری که مناسب فضای کار شماست استفاده کنید. برای اطلاعات بیش‌تر در این مورد به صفحه‌ی «قرارداد اجتماعی دبیان» مراجعه کنید.

وضعیت سایر توزیع‌ها چگونه است؟

CentOS در‌واقع یک نسخه‌ی مبتنی بر توسعه‌دهندگان غیر تجاری از توزیع تجاری Red Hat می‌باشد و به جای دستوارت مبتنی بر apt-get در دبیان از yum استفاده می‌کند.  apt-get نسبت به yum پایدارتر و پیش‌رفته‌تر است. مخازن دبیان نسبت به CentOS طبقه‌بندی‌تر شده می‌باشند و البته با تمامی این تفاسیر، CentOS  برای کاربران «Red Hat گرا» بهترین انتخاب است.

Ubuntu،‌ نسخه‌ی کارگزار، در‌واقع مبتنی بر دبیان می‌باشد. بسته‌های نرم‌افزاری و هسته‌ی این سامانه‌عامل جدید‌تر می‌باشد، و همان‌‌طور که توضیح داده شد دبیان به  دلایل امنیتی دائماً بسته‌ها را به‌روز نمی‌کند و به روز بودن بسته‌ها یک مزیت برای ماشین‌های کارگزار محسوب نمی‌شود.

Fedora در‌واقع طعم دیگری از Red Hat است و در مقایسه با CentOS، می‌توان گفت Fedora با CentOS همان رابطه‌ای را دارد که دبیان با اوبونتو دارد.

سایر توزیع‌ها مانند Gentoo و ArchLinux  اگرچه توزیع‌های بسیار خوبی هستند، اما اعمال به‌روز‌رسانی‌ها معمولاً نیازمند قابلیت‌های بسیار بالایی برای مدیر سامانه‌عامل است و پیچیدگی‌های خاصی دارد که لزوماً خوشایند همه مدیران نیست.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در ابتدای مقاله عنوان شد، انتخاب بهترین توزیع بستگی زیادی به وظیفه‌‌ای دارد که قرار است بر عهده کارگزار گذاشته شود. همه توزیع‌‌ها نقاط ضعف و قدرت خود را دارند و بهترین انتخاب برای یک مدیر حرفه‌ای، توزیعی است که با آن راحت‌تر است، اما اگر برای انتخاب یک توزیع مناسب چندین گزینه داشتید، با دلایلی که مطرح شد توزیع دبیان پیش‌نهاد می‌شود.

درباره - یاشار اسمعیل دخت هستم ۲۷ سالمه (به دنیال یافتم آنم که کیستم)به صورت ۱۰۰٪ به گنو/لینوکس مهاجرت کردم . من رو با نام royaflash میشناسید . در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکنم . لینوکس همیشه چیزی برای یادگیری داره و لینوکس یه فرهنگه . در صورت نیاز میتونین با آدرس ایمیل : [email protected] یا شماره تلفن : 09141100257 در ارتباط باشید . وبلاگ شخصی من (-:) درباره من

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>